Występowanie tornad na świecie

tornado na świecie miami

Tornada występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. Największą roczną ilość tornad obserwuje się w Stanach Zjednoczonych a przeciętna ich ilość to około 1200. Nie licząc trąb wodnych jest ich i tak ponad cztery razy więcej niż w całej Europie ciągu roku. Intensywność i mechanizmy fizyczne, które powodowane są przez czynniki klimatyczne zależą od regionu występowania. W Europie tornada występują w niemal na całej jej powierzchni za wyjątkiem jej krańców północnych oraz południowych, również w innych krajach: w południowej Brazylii, Urugwaju, wschodniej Argentynie, południowej Afryce, dolinie Gangesu, wschodniej Azji, Australii i Nowej Zelandii.

Najwięcej ofiar tornad wśród ludzi odnotowuje się co roku w Bangladeszu, jest ich ok.179. Taka duża ich ilość spowodowana jest dużą gęstością zaludnienia w tym kraju, konstrukcje domów oraz osiedli są bardzo słabe a ludzie posiadają bardzo niski poziom wiedzy na ten temat.

Najwięcej tornad odnotowuje się w okresie wiosennym natomiast najmniej jest ich zimą. Najczęstszymi godzinami występowania tornada jest przedział od godziny 15 do 19, szczytowym momentem jest godzina 17, co nie oznacza że nie występują one również w nocy jak i o poranku czy w okresie zimowym. Pierwsze opisy tornad występujących na obszarze Europy pochodzą sprzed około tysiąca lat. Występują one przede wszystkim w strefie umiarkowanej. Tam ciepłe i chłodne masy powietrza ścierają się często ze sobą, powodując powstawanie tornad. Polska znajduje się w obrębie alei tornad rozciągających się od Wielkiej Brytanii do Rosji.

W 1974 r powstała europejska Organizacja Badawcza Tornad i Burz – TORRO. Pierwszym udokumentowanym tornadem było to które przeszło w 1054 roku nad środkowa Irlandią. Nie zostały podane żadne informacje odnośnie ofiar i zniszczeń, natomiast opis, który został przedstawiony wskazywał, że było to właśnie to zjawisko. W roku 1091 tornado dokonało wielu zniszczeń w Londynie, gdzie śmierć poniosły 2 osoby. Wiejący z prędkością do 417 km/h wiatr uszkodził m.in. London Bridge oraz kościół St Mary-le-Bow. W 1233 r opisane zostały dwie trąby wodne, które zaobserwowano u wybrzeży płd. Anglii. W 1669 roku tornado nawiedziło Francję, przebyło ono wówczas około 400 km. W innym tornadzie również we Francji w roku 1902 średnica jego wynosiła ok.3 km. Da najsilniejszych tornad zaliczyć możemy te odnotowane w Montville na płn. Francji oraz we Włoszech, gdzie prędkość wiatru osiągnęła ok. 500 km/h. Najbardziej śmiercionośne okazało się tornado, które nawiedziło stolicę Malty. Jak podają różne źródła w 1551 roku lub w 1556 śmierć poniosło ok.600 osób, z kolei w roku 1851 na Sycylii odnotowano ponad 500 ofiar.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>