Trąby powietrzne w Polsce

tornado w Polsce

Obecnie coraz to częściej można usłyszeć o występowaniu w Polsce takiego zjawiska jak trąby powietrzne. Owe trąby powietrzne to nic innego jak słynne tornada. Choć w Polsce rzeczywiście występują znacznie rzadziej niż w Stanach Zjednoczonych, a ich siła niszczycielska zazwyczaj nie jest aż tak ogromna, zdarzają się także potężne trąby powietrzne, których siła oceniana jest na F4 czy nawet F5 w pięciostopniowej skali Fujity, a zatem pędzą one z zawrotną prędkością nawet przeszło 300-400 kilometrów na godzinę.

Pomimo tego, że wiele osób nie ma świadomości występowania w Polsce takich właśnie zjawisk, nie są to zjawiska niezwykłe i niespotykane w tym obszarze świata. Tornada na terenie Polski odnotowywane były już w roku 1363 w okolicach Jeleniej Góry oraz w roku 1529 w okolicach Wrocławia. Z całą pewnością kraj został nawiedzony przez liczne inne tornada, które jednak nie zostały w żaden sposób udokumentowane.
Zdecydowanie najsilniejszą dotychczas odnotowaną trąbą powietrzną, jaka wystąpiła w Polsce, była ta z 20 lipca 1931 roku. Powstała w okolicach Lublina (województwo lubelskie). Prędkość wiatru wynosiła najprawdopodobniej od około 400 do nawet przeszło 500 kilometrów na godzinę. Tornado dokonało ogromnych zniszczeń. Od kilku lat obserwuje się coraz to silniejsze tornada, a stan ten tłumaczony jest zmianami, jakie obecnie zachodzą w klimacie.

Całe serie niszczycielskich trąb powietrznych przeszły 20 lipca 2007 roku przez gminę Kłomnice, następnie 15 sierpnia 2008 roku przez województwa opolskie, świętokrzyskie, łódzkie, śląskie i Podlesie. Niektóre z tornad osiągnęły siłę F4, wiatr wiał wówczas z prędkością przeszło 330 kilometrów na godzinę. Ciekawostką jest, iż tornado z roku 2008 w Strzelcach Opolskich i w okolicy jest jednym z najsilniejszych jakie miały miejsce w Europie na przestrzeni ostatnich lat. Kolejne silne tornada wystąpiły w lipcu 2012 roku w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, gdzie również wyrządziły duże szkody.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>