Trąba powietrzna w Polsce – 14 lipca 2012

traba powietrzna w polsce

W wyniku przejścia lokalnych trąb powietrznych w 14 lipca 2012 roku, które miały miejsce w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim, ucierpiało wiele rodzin oraz ich dobytek. Doszło do śmierci jednej z poszkodowanych osób, która przebywała na swojej działce w czasie gdy nad tym terenem utworzyło się tornado. Co najmniej kilka osób zostało rannych a towarzyszące trąbom powietrznym nawałnice były przyczyną przewracanych drzew, zniszczonych domów i budynków gospodarczych.

Straż pożarna tego dnia wyjeżdżała do wielu zdarzeń, które miały związek z przechodzącymi nad tym terenem trąbami powietrznymi i silnymi wiatrami. Jak podaje straży najwięcej interwencji odnotowano w powiecie starogardzkim oraz sztumskim. W tym ostatnim nawałnica była przyczyną całkowitego lub częściowego zniszczenia kilku dachów domów i budynków gospodarczych. W Wycinkach znajdujących się również w tym powiecie zerwane zostały dachy zabudowań, zniszczonych został około 20 drzew. Nawałnica w Barlewicach uszkodziła 22 dachy, powalone zostały słupy energetyczne pozbawiając okolicznych mieszkańców prądu.

W województwie kujawsko-pomorskim ucierpiały powiaty: tucholski oraz świecki. Cztery osoby odniosły rany, jeden z budynków został całkowicie zniszczony, uszkodzeniu uległo kolejnych 18. Są to dane podane przez rzecznika PSP. W powiecie świeckim zniszczeniu uległ las. Tornado które tam przeszło miało taką siłę, że połamane zostały drzewa znajdujące się na pow. 300 ha.

W województwie wielkopolskim (powiatach pilskim oraz czarnkowsko-trzcinecki) odnotowanych zostało około 100 interwencji w których uczestniczyła straż pożarna. Dachy na czterech budynkach zostały zniszczone, zostało powalonych kilkadziesiąt drzew, nawałnica spowodowała, że drogi stały się nieprzejezdne i spowodowała uszkodzenie linii energetycznych a co za tym idzie mieszkańcy nie mieli prądu, uszkodzeniu doznała także stacja transformatorowa.

Niestety straty spowodowane przez nawałnice i lokalne trąby powietrzne wyrządziły wiele szkody i były przyczyną wielu zniszczeń. Straży Pożarna przekazała informacje o zniszczonych 105 budynkach (47 mieszkalnych). Interwencja straży to 450 przypadków. Panujące upały i spodziewane ochłodzenie przyczyniły się do powstania takich zjawisk meteorologicznych jak tornada, które zwykle nie odnotowuje się na terenie Polski. Niestety nie ma na razie skutecznych sposób na wcześniejsze przewidzenie takich zjawisk pogodowych.

Katalog Sznurkowo


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>