Tornado nad Polską w dniach 15 i 16 sierpnia 2008

tornado

W Polsce rzadko używa się określenia „tornado”, które większości osób od razu kojarzy się ze zjawiskiem występującym na szeroką skalę między innymi w Stanach Zjednoczonych. Częściej zjawisko to można znaleźć pod nazwą „trąba powietrzna”. Jest to jednak tak naprawdę to samo zjawisko, a w ostatnich latach o tornadach w Polsce jest coraz głośniej, zwłaszcza że zaczynają wyrządzać wielkie szkody. Podobnie było z tornadem, które przeszło nad Polską 15 i 16 sierpnia 2008 roku. Całe serie trąb powietrznych, jakie wówczas szalały w kraju zostały uznane za najsilniejsze od kilkudziesięciu lat.

Wszystko rozpoczęło się 15 sierpnia około 16.00 w południowej części województwa opolskiego. Wówczas to zaobserwowany został rozwój chmury burzowej. Bardzo szybko powstała superkomórka. Pierwszy atak tornada nastąpił już o godzinie 17.15 w miejscowościach Kopanina oraz Zimna Wódka. Dalej tornado podążyło nad autostradą A4 przez Sieroniowice, Balcarzowice, Kotulin Skały i Błonicę Strzelecką. Łącznie tego dnia zginęły dwie osoby w województwie śląskim (mężczyzna w domku letniskowym oraz kobieta, na którą runął strop).

Burza w szybkim tempie dotarła w okolice Częstochowy, po drodze tworzą następne tornada. Niewiele brakowało, a ofiar mogło być znacznie więcej, bowiem w okolicach miejscowości Mykanów trąba powietrzna uderzyła w autokar, który został zepchnięty na pobocze i przewrócony. Obrażenia odniosło 30 osób (członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”). Już około godziny 18.00 tornado pustoszyło południową część województwa łódzkiego (najbardziej zniszczone zostały miejscowości Gorzkowice, Stara Wieś oraz Radomsko).

Równie ciężki był dzień 16 sierpnia, zwłaszcza dla mieszkańców Podlasia i Mazowsza. Trąba powietrzna zniszczyła na tych terenach łącznie kilkaset budynków. Zginęła kobieta, w której dom uderzył piorun w czasie przechodzenia tornada i wywołał pożar. Tornada osiągały prędkość od około 300 do ponad 400 km/h.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>