Tornado nad Oklahoma City

Tornado nad Oklahoma City

Według informacji jakie mogliśmy znaleźć w środkach masowego przekazu, pod koniec maja w wyniku gwałtownych burz oraz tornad jakie przeszły w Stanach Zjednoczonych w stanie Oklahoma śmierć poniosło 24 osób, kilkadziesiąt poniosło obrażenia. Zaledwie kilka dni później żywioł znów uderzył. Lokalne media podały informacje, że zginęło 11 osób a w rejonie Oklahoma City znajdowało się aż pięć tornad, którym towarzyszył wiatr wiejący z prędkością 145 km/h, dodatkowo wystąpiły opady gradu co było przyczyną wielu wypadków.

Żywioł zastał ludzi nie tylko w domach ale również na autostradzie. Wśród ofiar, którym nie udało się uciec przed żywiołem było trzech bardzo znanych i cenionych łowców burz Tim Samaras, Paul Samaras – jego syn i Carl Young. Niestety w czasie tych wydarzeń znaleźli się w samym centrum tornada, które nagle zmieniło kierunek. Wydawać by się mogło, że ludzie, którzy zajmują się badaniem takich trudnych zjawisk pogodowych są w stanie cokolwiek przewidzieć jednak na podstawie tych wydarzeń można łatwo dojść do wniosku, że tornada są bardzo groźne i nieprzewidywalne. Wiatr w centrum tornada szalał z prędkością 350 km/h. Nie była to jedyna ekipa, która znalazła się w miejscu gdzie szalał żywioł, jednak tragicznie skończyło się tylko dla jednej.

Tim Samaras był założycielem eksperymentalnej firmy Twistex. Do jej zadań należało dążenie do rozwikłania zagadek tornad. Wszystko po to, aby odpowiednio wcześnie można było powiadomić ludzi o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Firma współpracowała z Narodowym Towarzystwem Geograficznym i relacjonowała wydarzenia dla programu Weather Channel.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>