Tornado a trąba powietrzna

tornada

Słysząc takie hasło jak „tornado”, większość osób zmierza myślami w stronę Stanów Zjednoczonych, bo właśnie w tym zakątku świata wyjątkowo często słyszy się o tej niezwykle niszczycielskiej sile, o ogromnych spustoszeniach jakie sieje. Tymczasem tornada występują nie tylko w USA, bowiem także w Polsce. Owe „polskie tornada” przyjęło się nazywać trąbami powietrznymi. Jaka zatem jest różnica pomiędzy tornadem, a trąbą powietrzną?
Choć być może nie każdemu przyjdzie łatwo w to uwierzyć, tornado i trąba powietrzna to dokładnie takie samo zjawisko atmosferyczne.

W Polsce, co prawda, tornada występują o wiele rzadziej niż w Stanach Zjednoczonych i często też mają o wiele mniejszą siłę, ale najbardziej podstawowe procesy cyklu rozwoju zjawiska są bardzo zbliżone. Zapewne liczne tornada, jakie dawniej wystąpiły w Polsce, w ogóle nie zostały odnotowane, między innymi z tego powodu, iż wzięto je po prostu za potężną wichurę.
Obecnie w Polsce występują około cztery tornada/trąby powietrzne rocznie. Można zaobserwować jednak, że przez kilka ostatnich lat mają o wiele większą siłę niż dotychczas, co może być spowodowane między innymi zmieniającym się klimatem.

W związku z powyższym, należy zdać sobie sprawę z tego, że zagrożenie jest jak najbardziej realne i w żadnym wypadku nie można go bagatelizować.
Ostatnimi laty serie trąb powietrznych można było zaobserwować między innymi w lipcu 2007 roku (duże zniszczenia w gminie Kłomnice, w województwie śląskim), a także w sierpniu 2008 roku (w województwach łódzkim, świętokrzyskim, śląskim, opolskim oraz na Podlasiu). Seria tornad pokazała swoją niszczycielską siłę również w połowie lipca 2012, tym razem na obszarze województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>