Skala Fujity, szerokość leja i pas zniszczeń

tornado

Do określenia siły tornada, gdzie bierze się pod uwagę zniszczenia jakie powoduje została przyjęta skala Fujity, którą posługuje się większość krajów. Minimalna wartością tej skali jest F0 a maksymalną F5.

Występujące tornada w 75 procentach maja siłę F0 lub F1, 24 procent osiąga siłę F2 bądź F3. Tylko jeden procent posiadają tornada mające siłę F4 i F5, a tylko 0,1 procenta osiągają F5.

Podział skali:

  • F0 to wiatr osiągający prędkość 64 – 116 km/h.
  • F1 to wiatr osiągający prędkość 117 – 180 km/h. Może być przyczyną zniszczeń drewnianych budynków gospodarczych i elementów dachów, może przewracać pojazdy o niedużej masie i dużej powierzchni, t.j. przyczepy campingowe oraz naczepy lub też spychać poruszające się pojazdy.
  • F2 przy wietrze o prędkości 181 – 253 km/h. Tornado o takiej mocy zrywa dachy, wyrywa wielkie drzewa wraz z korzeniami i przewraca samochody.
  • F3 określa się tornado o sile wiatru wiejącego z prędkością 254 – 332 km/h. Przy tej sile tornado wyrywa drzewa oraz może kompletnie zniszczyć budynki, może powodować wykolejenie się pociągów oraz podnosić cięższe samochody.
  • F4 to tornado przy wietrze o prędkości 333 – 419 km/h. Porywa duże oraz ciężkie pojazdy, wznosi je do góry, a także domy posiadające słabsze fundamenty.
  • F5 jest najsilniejszym tornadem, gdzie wiejący wiatr osiąga prędkość 419 – 512 km/h. Potrafi unosić nawet ciężkie obiekty oraz przenosić nawet kilkaset metrów dalej, a wszystko co znajduje się na jego drodze zostaje zrównanie z ziemią.

Tornada występujące w Stanach Zjednoczonych zwykle mają szerokość około 150 metrów, natomiast ścieżka zniszczeń jaka powstaje to pas o 8 km długości. Jednak spektrum ich wielkości jest bardzo szerokie. Tornada słabe i zanikające zwykle mają szerokość od 1 do 2 m. W historii zanotowane zostało tornado, które miało drogę zniszczeń długą tylko na 2 metry. Szerokie tornada zwykle pozostawiają pas zniszczeń, który szeroki jest na 1,6 km. Jednym z najszerszych tornad, było zaobserwowane w Nebrasce w 2004 roku, które osiągnęło w pewnym momencie 4 km szerokości.

Wiele tornad posiadających drogę zniszczeń, która jest dłuższa niż 160 kilometry to w zasadzie całe rodziny tornad, które pojawiają się tuż po sobie w bardzo krótkim czasie.
Słynne tornado Tri-State które w dniu 18 marca 1925 r uderzyło w stany Missouri, Illinois oraz Indianę pozostawiło 352 km pas zniszczeń, stając się tornadem, które najdłużej pozostawało przy powierzchni ziemi.

Istnieje ścisły związek między siłą tornada i długością jego trasy. Silniejsze tornado zwykle niesie za sobą większą ścieżkę zniszczeń. Tornado o sile F5 zwykle pozostaje przy ziemi przez ok 50 km, a to o sile F0 przez około kilometr. Zwykle średnia szerokość powstającego leja rośnie razem z siłą tornada. Średnią szerokością tornada o sile F0 jest 30 metrów, a siła F5 to lej szeroki na ponad 1/2 km. Można zaobserwować również tornada posiadające inne własności, jak np. silne tornado o wąskim leju.

auto do ślubu


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>