Obserwatorzy i łowcy burz

burza

W USA prognoza burzowa wykonywana jest przez Storm Prediction Center mający siedzibę w Oklahoma City. Mezoskalowa sytuacja meteorologiczna opisywana jest za pomocą modeli numerycznych na podstawie uzyskanych danych. Prognoza wykonywana jest z częstotliwością co kilkanaście godzin. Wykorzystuje się ją do ostrzeżeń, które wydawane są przez odpowiednie terenowe biura National Weather Service.

Dane pochodzą z różnych źródeł t.j. obserwacji satelitarnych jak również stacji pogodowych i balonów meteorologicznych, a także z samolotów, radarów, teledetekcji wiatru oraz obserwacji z wyładowań elektrycznych. Prognozy wykorzystują łowcy burz i obserwatorzy burz. Zwykle ostrzeżenia zbliżających się silnych burz oraz wystąpienia tornad w Stanach Zjednoczonych podają terenowe oddziały Serwisu Pogodowego. Ważną rola pełnią obserwatorzy burz, znajdujący się w terenie. Zajmują się oni wykrywaniem oraz raportowaniem występowania groźnych zjawisk pogody takich jak grad, silne wiatr i tornado. W związku ze zwiększeniem się ich roli w latach 70 zwiększył się nacisk na ich szkolenie. Kandydaci wybierani byli pośród ochotników. Program szkolenia został nazwano Skywarn. Do zadań obserwatorów należało śledzenie niepokojących zjawisk atmosferycznych oraz informowania o nich lokalnych biur pogodowych, co znacznie skuteczniej przyczyniało się do ostrzegania miejscowej ludności przed niebezpieczeństwem. USA posiada ok. 280 000 kadrę wyszkolonych obserwatorów. Kanada posiada organizację obserwatorów burz o nazwie Canwarn. Natomiast w Europie wiele krajów ma siatki obserwatorów, którzy nazywani są Skywarn Europe. Polskę reprezentują Polscy Łowcy Burz zwani Skywarn Polska. Organizacja TORRO skupia siatkę obserwatorów w Wielkiej Brytanii.

Wiedza obserwatorów i ich naoczne stwierdzenia tornad są bardzo cenne gdyż najnowszy system radarowy wykrywa jedynie znaki, które mogą wskazywać na możliwość ich wystąpienia. Rola takich obserwatorów jest bardzo istotna na terenach, które oddalone są od radarów gdzie pomiary oraz wyniki nie są dokładne. Tornada i burze występujące gwałtownie są obserwowane poprzez łowców burz. To oni na podst. prognoz numerycznych, obserwacji i radarowych raportów, starają się być w miejscu gdzie może wystąpić tornado.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>