Kształt tornada

ksztalt tornada

Kształt większości z tornad to wąski lej kondensacyjny, który ma szerokość nawet kilkaset metrów. Występuję z chmurą odłamków znajdującą się blisko powierzchni ziemi.

Słabe oraz niewielkie trąby lądowe można zobaczyć w postaci małego wiru pyłu, który zawieszony jest w powietrzu blisko powierzchni ziemi. W przypadku niewidocznego leja kondensacyjnego, przy wietrze osiągającym prędkość powyżej 64 km/h cyrkulację definiuje się jako tornado.

Tornado posiadające cylindryczny kształt i względnie małą wysokość określa się mianem tornada kominowego (stovepipe tornado).

Tornada duże posiadające pojedynczy wir, nazywane są tornadami klinowymi (wedge tornado), kształtem przypominając szeroki klin. Klin ten może wyglądać jak blok złożony z ciemnych chmur, szerszy od wysokości podstawy takiej chmury. Najgroźniejsze tornada zwykle posiadają taki kształt.

Tornada, które zanikają, wyglądem przypominają cienkie linie i przyjmują często skomplikowane i skręcone kształty. Nazywa się ich tornadami w kształcie liny (rope tornado). Mogą być one cienkie podczas całego cyklu życia, mimo to powodując duże szkody. Rozmiar tornada nie zawsze związany jest z jego intensywnością.

Tornada posiadające wiele wirów, czasem wyglądają jak wielka gromada wirów. W przypadku zakrycia przez różne odłamki, krople wody i pył ich widok przypomina pojedynczy lej.

Tornada zasłonięte przez warstwę deszczu i pyłu znacznie gorzej można wyśledzić co zwiększa ryzyko ich nagłego pojawienia się.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>