Jak zachować się podczas tornada

aleja tornad

Jeżeli mieszkamy w strefie częstego występowania tornad musimy być bardziej uczuleni na pojawiające się zmienne warunki atmosferyczne. Ich obserwacja pozwala z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć możliwość jego wystąpienia. W Stanach Zjednoczonych obszary na których tornada występują ze większą częstotliwością niż na pozostałym terenie nazwane są aleją tornad. Pas ten obejmuje takie stany jak Teksas, Oklahoma oraz Kansas, Nebraska, a także Iowa wraz z Południową Dakotą. Występują one najczęściej późną wiosną rzadziej z kolei wczesną jesienią.

Zwykle ludność zamieszkująca takie tereny powiadamiana jest o zbliżającym się pogorszeniu pogody oraz możliwości wystąpienia trąby powietrznej za pomocą stacji radiowych lub telewizyjnych. Dane takie przekazywane są z ośrodków które zajmują się badaniem tych zjawisk. Przed wystąpieniem tornad niebo zwykle przybiera ciemny, zielonkawy kolor, czasem pada grad, zauważyć możemy także ciemne, nisko położone chmury oraz słyszalny jest głośny huk. W sytuacji zagrożenia należy być przygotowanym, że w każdej chwili trzeba będzie poszukać bezpiecznego schronienia. W Stanach Zjednoczonych gdzie tornada występują bardzo często, każdy z mieszkańców posiada pomieszczenie znajdujące się zwykle pod powierzchnią ziemi. Zazwyczaj są to specjalnie przygotowane do tego celu piwniczki gdzie można w bezpieczny sposób przeczekać przejście żywiołu.

Ważne jest również aby podczas wystąpienia trąby powietrznej zachować wszelkie możliwe środki ostrożności. Jeżeli nagła burza z której może powstać tornado zaskoczy nas w domu należy natychmiast udać się do pomieszczenia gdzie będziemy bezpieczni. Jeżeli nie mamy odpowiedniego miejsca należy schronić się z dala od okien, szaf oraz wszelkich ruchomych mebli, które mogłyby nas zranić. Jeżeli to możliwe należy przykryć swoje ciało kocem, śpiworem, materacem aby chronić głowę, szyję i resztę ciała przed przemieszczającymi się rzeczami oraz gruzem. W żadnym wypadku nie należy otwierać okien. Jeżeli znajdujemy się w centrach handlowych, lub w budynkach a podobnych konstrukcjach ścian i dachu należy jak najszybciej się stamtąd wydostać, gdyż nie są one bezpieczne. Samochody również nie jest bezpiecznym schronieniem podczas tornada, są one bardzo łatwo przez nie przenoszone i przewracane. Należy jak najszybciej je opuścić i udać się do bezpiecznego schronienia.


One Response to Jak zachować się podczas tornada

  1. julia deckert pisze:

    tornada są okropne a u nas takie bylo !!! strasznie się balam przelecialo jak nie wiem co okropność ta stronka jest super bo można się dowiedzieć dużo co robić wlaśnie w takich wypadkach!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>