Formacje przypaminające tornada

wir pylowy

Znane są formacje, które z widoku są bardzo podobne do tornad jednak nimi nie są. Należą do nich: tornado linii szkwałów z angielskiego gustnad oraz wir pyłowy z agielskiego Dust devil.

Tornado linii szkwałów jest małą, pionową kolumną wirującego powietrza, która przypomina tornado. Występujące zwykle w przedniej krawędzi burz oraz w strefie gdzie są silne uderzenia wiatru. Wiatr wiejący w wirze zazwyczaj jest słabszy niż ten wiejący w tornadach oraz gustnado i osiąga siłę w skali Fuijty – F0 do F1, może być jednak przyczyną sporych zniszczeń.Powstaje, gdy zimne i suche powietrze znajdujące się na przedniej części chmury, opada przepływając przez ciepłe oraz wilgotne powietrze znajdujące się przed chmurą nadając mu efekt wirowy.

Przy uskokach wiatru występujących blisko ziemi, rotacja znajdująca się w poziomie może odchylić się do pionu powodując powstanie gustnado. Ponieważ wir nie styka się z podstawą chmury nie można nazwać go tornadem. Styka się natomiast z powierzchnią ziemi, widziany jest jako chmura z wirującymi odłamkami i pyłem znajdując się blisko gruntu.

Trąba powietrzna

Trąba powietrzna

Wir pyłowy jest wirującą kolumną powietrza, która przypomina tornado. Formuje się ona zazwyczaj gdy jest bezchmurne niebo. Nie osiąga również siły najsłabszych tornad. Kolumnę można zobaczyć jako niewielki lej piasku oraz kurzu, który wiruje. Wir występuje blisko powierzchni ziemi i może powstawać, kiedy gorące powietrze znajdujące się przy gruncie szybko unoszone jest do góry i przechodzi przez strefę z chłodniejszym powietrzem o niższym ciśnieniu.Wiry zwykle posiadają średnicę nie większa niż metr a prędkość wiatru nie większą niż 70 km/h.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>